Michal Wierba

 

michal-wierba-bio_eng

 

– MICHAL WIERBA – pianista, kompozytor, aranżer, producent.

Według krytyków czołowy przedstawiciel mainstreamowego jazzu młodego pokolenia. Publiczność ceni go za improwizacje i rozpoznawalny styl gry.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 17, by już po dwóch latach studiować na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Wojciecha Niedzieli, a w 2008 roku triumfować na Bielskiej Zadymce Jazzowej, gdzie miał okazję występować przed najważniejszym zespołem jazzowym lat 2000’- Wayne Shorter Quartet.

Pianista idzie za ciosem i nagrywa swoją debiutancką płytę BLACKJACK- concept album zawierający autorskie kompozycje lidera.

W 2008 roku artysta sformował WIERBA & SCHMIDT QUINTET, który zdobył nagrody niemal na wszystkich znaczących festiwalach w Polsce i nagrał cztery albumy wysoko oceniane przez prasę jazzową.

W roku 2010 zespół triumfował na GETXO JAZZ FESTIVAL w Hiszpanii i zdobył drugą nagrodę na festiwalu w Hoeilaart.

W roku 2011 artysta otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Katowicach, a grupa Wierba&Schmidt Quintet została nominowana do nagrody Gwarancje Kultury za rok 2010. TVP KULTURA transmitowała koncert artysty z gościnnym udziałem saksofonisty Piotra Barona.

Od 2013 roku artysta występuje z zespołem Michał Wierba Doppelganger Project- eklektyczną formacją z fortepianem jako instrumentem wiodącym i rozbudowaną sekcją instrumentów perkusyjnych, penetrującą pogranicze jazzu i world music. W 2014 ukazał się album zespołu pod tytułem „Orange Sky”.

Michał Wierba wielokrotnie występował na antenie Radiowej Trojki. Ostatni występ, nagrany z udziałem wybitnego saksofonisty Macieja Sikały i grupy Doppelganger Project, ukaże się w formie albumu live nakładem wydawnictwa ForTune w 2016 roku.

Artysta nie ustaje w poszukiwaniach i formuje nowe trio z Szymonem Piotrowskim i Aleksandrem Hoholmem. Album nad którym obecnie pracują będzie podstawą pracy doktorskiej Michała Wierby na Akademii Muzycznej w Krakowie.

„Płyta Orange Sky stanowi kolejny odważny krok w w twórczej działalności Michała Wierby, wyraźnie odbiegający od dotychczasowych osiągnięć młodego artysty w kierunku romantyzmu z pogranicza word music i jazzu, eklektycznych zabiegów oraz dekonstrukcji tego z ówcześnie budował.” (JAZZ FORUM)

„Michał Wierba – były młody gniewny tradycjonalista, wyzwolone dziecko. Nade wszystko stawia wolność, samoświadomość, samorealizację i uczciwość. Patrzy prosto w oczy i starannie dobiera słowa. Dużo mówi o podświadomości i swoim alter ego, które odpowiada za kreatywność, ale jest wyjątkowo świadomy swojego udziału w muzycznym procesie. Nie ma kompleksów. Uważa, że europejski jazz jest teraz ciekawszy od amerykańskiego i nie jest to arogancja, ale odświeżająca pewność siebie nowego pokolenia, które, jak ciągle powtarza, tradycję zna, ale nie musi się jej kłaniać.” (JAZZPRESS)

„Pianista kompletnie mnie zaskoczył i to jaką muzyką! Ten jazz jest lekki jak piórko, czerpie ze wszystkich możliwych źródeł, z których szczególnie bliskim mojemu sercu są Jamalowskie igry z rytmami karaibskimi. Ale tak to wszystko jakoś Wierba pomieszał, wymieszał, zmieszał i wstrząsnął, że jest to jego własne i  porywające.” (Polish Jazz Blogspot-„Ahmad Wierba i prztyczek w nos Jazz Forum”)